„Archiwum Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej” jest czasopismem naukowym w otwartym dostępie, wydawanym przez Stowarzyszenie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR, we współpracy z Wolters Kluwer Polska, poświęconym teorii i filozofii prawa, filozofii społecznej, filozofii politycznej oraz socjologii prawa.
Cel i zakres
Celem „Archiwum” jest publikowanie oryginalnych i aktualnych wyników badań, tworzenie forum dyskusji naukowej, a także upowszechnianie nauki w duchu jej społecznej odpowiedzialności.
Zakres tematyczny „Archiwum” obejmuje różnorodne formy ogólnej refleksji nad prawem i jego otoczeniem, w tym przede wszystkim teorię i filozofię prawa, filozofię społeczną, filozofię polityczną oraz socjologię prawa. Możliwe jest publikowanie artykułów przynależących do szczegółowych nauk prawnych ze względu na ich przedmiot, o ile zawierają istotny wkład do teorii i filozofii prawa lub innych wspomnianych subdyscyplin lub wykorzystują ich metodologię.
„Archiwum” publikuje artykuły naukowe i inne teksty przede wszystkim z dyscyplin: nauki prawne i filozofia. Na ministerialnej liście czasopism punktowanych “Archiwum” jest ponadto przyporządkowane do następujących dyscyplin: stosunki międzynarodowe, nauki o rodzinie, etnologia i antropologia kulturowa, polonistyka.
„Archiwum” jest otwarte na różnorodne nurty, szkoły, perspektywy i metody badawcze zarówno o tradycyjnym i ugruntowanym charakterze, jak i prezentującym podejście nowatorskie.
Więcej informacji o celach i zakresie tematycznym publikacji w „Archiwum” można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Informacje o wydawcy
Wydawcą „Archiwum” jest Stowarzyszenie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR – towarzystwo naukowe o charakterze non-profit, zrzeszające badaczy zajmujących się głównie teorią i filozofią prawa. Stanowi ono jedną z ponad trzydziestu sekcji krajowych Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej IVR (Internationale Vereinigung für Rechts und Sozialphilosophie) powstałego w 1909 r. w Berlinie. Tradycją IVR jest wydawanie Archiv für Rechts- und Sozialphilosopie (ARSP). Śladem przedsięwzięć międzynarodowych, także sekcje krajowe IVR wydają własne czasopisma. „Archiwum” jest ich polskim odpowiednikiem.
Sekcja Polska IVR powstała z inicjatywy prof. Jerzego Wróblewskiego, a została zarejestrowana w 1993 roku, obejmując swoją aktywnością wszystkie ośrodki akademickie w Polsce. Zrzesza ona obecnie kilkadziesiąt osób – zarówno profesorów, osoby posiadające stopień naukowy, a także doktorantów. Od początku celem Sekcji Polskiej było wydawanie „Archiwum”, jednakże pierwszy numer ukazał się w 2010 pod numerem ISSN: 2082-3304.
W celu zapewnienia profesjonalnego poziomu edytorskiego oraz właściwej dystrybucji wersji papierowej wydawca od początku ukazywania się „Archiwum” współpracuje z Wolters Kluwer Polska, wiodącym wydawcą prawniczym na rynku w Polsce.
Redakcja i Rada Programowa
Redakcja „Archiwum” składa się z Redaktora Naczelnego wybieranego przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR, a także Zastępcy Redaktora Naczelnego oraz Sekretarza Redakcji. Kontakt z Redakcją możliwy jest pod adresem: archiwum@ivr.org.pl.
Ponadto z Redakcją współpracuje Rada Programowa, w skład której wchodzą członkowie krajowi oraz Międzynarodowa Rada Programowa, w skład której wchodzą członkowie zagraniczni. Zarówno członkowie Redakcji, jak i Rady Programowej afiliowani są przy różnych ośrodkach akademickich oraz reprezentują różnorodne nurty, szkoły, perspektywy i metody badawcze.
Szczegółowe informacje o składzie Redakcji oraz Rady Programowej „Archiwum” można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Etyka publikacyjna
Celem zasad etyki publikacyjnej przyjętych przez „Archiwum” jest zapewnienie najwyższych standardów rzetelności naukowej publikowanych tekstów oraz rozwijanie uczciwej i otwartej dyskusji naukowej przy poszanowaniu różnorodności poglądów i perspektyw badawczych. Przyjęte przez „Archiwum” zasady etyki publikacyjnej są zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics), a w zakresie konfliktu interesów są również zgodne z Rekomendacjami Komitetu Nauk Prawnych PAN w sprawie ujawniania konfliktu interesów w prawniczych publikacjach naukowych.
Zasady etyki publikacyjnej stosowane są przez Redakcję i Radę Programową, a ich przestrzeganie jest wymagane przez Redakcję od autorów i recenzentów, a także innych osób zaangażowanych w proces publikacyjny. Więcej o naszej polityce zapewniania najwyższych standardów rzetelności naukowej i etyki publikacyjnej można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej.
Procedury publikacyjne
Wszystkie teksty zgłoszone do „Archiwum” podlegają kontroli antyplagiatowej przy pomocy aplikacji Similarity Check dostarczonej przez Crossref.
Artykuły zgłoszone do „Archiwum” podlegają dwóm anonimowym recenzjom (double-blind review), sporządzanym przez wybitnych przedstawicieli nauk prawnych i filozofii. Recenzenci pochodzą spoza jednostki, przy której afiliowany jest autor artykułu i nie mogą znajdować się w sytuacji konfliktu interesów. Artykuł jest publikowany po uzyskaniu dwóch pozytywnych recenzji. W przypadku, gdy jedna recenzja jest pozytywna, druga zaś negatywna, redakcja kieruje artykuł do trzeciej recenzji. W przypadku uzyskania dwóch negatywnych recenzji artykuł jest odrzucany. Po wprowadzeniu doń zmian możliwy jest jego ponowny proces recenzyjny. Listy dotychczasowych recenzentów „Archiwum” można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Więcej o procedurach publikacyjnych można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej.
Częstotliwość
„Archiwum” jest obecnie wydawane jako kwartalnik. W latach 2010-2017 ukazywało się jako półrocznik, zaś w latach 2018 i 2019 publikowano rocznie po trzy numery.
Ewaluacja
„Archiwum” znajduje się obecnie na liście czasopism punktowanych polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z liczbą 100 punktów w dyscyplinach nauki prawne i filozofia. W latach 2015-2018 znajdowało się na liście w segmencie B z liczbą 6 punktów.
„Archiwum” jest także indeksowane w bazie Scopus, ERIH PLUS i ICI Journals Master List.
Otwarty dostęp
„Archiwum” jest czasopismem typu open-access, co oznacza, że cała jego zawartość jest bezpłatnie dostępna dla osób fizycznych oraz instytucji. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, rozpowszechniać, drukować, przeszukiwać lub linkować pełne teksty artykułów, a także wykorzystywać je w innych celach zgodnych z prawem, bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody wydawcy lub autora (z uwzględnieniem treści licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe).
Autorzy mogą rozpowszechniać swoje artykuły w swobodny sposób poprzez umieszczenie ich w repozytoriach lub innych źródłach internetowych. Możliwe jest rozpowszechnianie tekstów zarówno wersji zgłoszonych do publikacji, zaakceptowanych do publikacji, jak i opublikowanych. Ze względu na konieczność zachowania anonimowości procesu recenzyjnego rozpowszechnianie przez autora może nastąpić najwcześniej po otrzymaniu od redakcji informacji o zaakceptowaniu tekstu do publikacji. W przypadku rozpowszechniania przez autora wersji nieopublikowanej w czasopiśmie, powinien on zaznaczyć, którą wersję tekstu rozpowszechnia.
Wszystkie treści publikowane w czasopiśmie dostępne są online niezwłocznie, bez jakiegokolwiek okresu oczekiwania, od numeru 1/2024 na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Zawartość poszczególnych numerów można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz w repozytoriach Central and Eastern European Online Library, Central European Journal of Social Sciences and Humanities i Biblioteka Nauki.
Wersja drukowana
Poza wersją online „Archiwum” ukazuje się także w wersji papierowej (format: B5 168 mm x 240 mm). Jest ona dystrybuowana wśród członków Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR regularnie opłacających składkę członkowską.
Możliwe jest także odpłatne nabycie egzemplarzy. Informacja o prenumeracie lub zakupie pojedynczych egzemplarzy na stronie Wolters Kluwer Polska, wysyłając e-mail na czasopisma@wolterskluwer.pl lub prenumerata@wolterskluwer.pl, a także dzwoniąc pod numer (+48) 801 04 45 45.
Prawa autorskie
Autorzy nie przenoszą na wydawcę jakichkolwiek praw autorskich (© Copyright by Authors) oraz nie ponoszą jakichkolwiek kosztów publikacji lub recenzji. Wraz ze zgłoszeniem tekstu wymagane jest wyrażenie zgody na opublikowanie go na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zgoda jest częścią formularza autorskiego, który dostępny jest tutaj. Z uwagi na to, że „Archiwum” jest wydawane we współpracy z Wolters Kluwer Polska, po przyjęciu tekstu do druku autorzy są zobowiązani udzielić Wolters Kluwer Polska tożsamej licencji w formie pisemnej zastrzeżonej pod rygorem nieważności. Redakcja przesyła autorom stosowny formularz wraz z informacją o przyjęciu tekstu do druku.
Po zakończeniu procesu wydawniczego teksty zamieszczane są niezwłocznie w otwartym dostępie. Od numeru 2/2021 do 4/2023 stosowana była licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe. Obecnie stosujemy licencję Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe, na mocy której Autorzy mogą swobodnie dysponować plikami zawierającymi ich teksty, w tym nieodpłatnie rozsyłać je lub umieszczać w wybranych przez siebie źródłach internetowych, w tym w repozytoriach. Autorzy otrzymują także egzemplarz wersji papierowej czasopisma.
Przed numerem 2/2021 stosowana była licencja wyłączna, jednakże zasady otwartego dostępu mają zastosowanie z mocą wsteczną również do tekstów opublikowanych w numerach wcześniejszych.
Źródła finansowania
„Archiwum” jest wydawane przez Stowarzyszenie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR – towarzystwo naukowe o charakterze non-profit, zrzeszające badaczy zajmujących się głównie teorią i filozofią prawa. Jest to przedsięwzięcie o charakterze niekomercyjnym.
Koszty związane przede wszystkim z obsługą procesu wydawniczego przez partnera wydawcy, tj. Wolters Kluwer Polska, a także druku wersji papierowej oraz dystrybucji ponoszone są w pierwszej kolejności ze środków wydawcy pochodzących ze składek członkowskich.
Poszczególne numery są finansowane bądź dofinansowywane także przez pozyskiwanych w tym celu partnerów, w tym zwłaszcza partnerów uniwersyteckich. Partnerzy nie mają wpływu na zawartość numerów czasopisma i prace Redakcji.
W latach 2019-2021 „Archiwum” było beneficjentem programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W latach 2022-2024 „Archiwum” jest beneficjentem programu „Rozwój czasopism naukowych” polskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki”. Więcej można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej.
Dane osobowe
Dbamy o Twoją prywatność. Możesz zapoznać się z informacja o przetwarzaniu danych osobowych oraz informacją dotycząca przetwarzania plików cookies.