Prof. dr hab. Leszek LESZCZYŃSKI
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Abstrakt w języku polskim: Celem opracowania jest analiza koncepcji klauzuli generalnej autorstwa Józefa Nowackiego, sformułowanej w swojej zasadniczej postaci w latach 80. XX w. Koncentruje się ona wokół kilku najważniejszych dla jej kształtu zagadnień. Pierwszym z nich jest samo pojęcie klauzuli jako zwrotu nieokreślonego będącego częścią przepisu prawnego. Koresponduje ono z najważniejszym składnikami koncepcji sytuacjonistycznej – zanegowaniem odsyłającego charakteru klauzul (odesłania do ogólnych norm czy wartości) na rzecz potraktowania klauzuli jako nakazu oceniania, realizowanego przez podmiot stosujący prawo w postaci oceny konkretnej i sytuacyjnej. Analiza koncepcji J. Nowackiego prowadzi w ostatnich częściach opracowania do ukazania jej teoretycznoprawnych następstw, które, mimo że nie mieszczą się w głównym nurcie, nie uniemożliwiają poszukiwania punktów stycznych z zanegowaną przez Autora normatywną koncepcją klauzuli.
Słowa kluczowe: klauzula generalna, koncepcja sytuacjonistyczna i normatywistyczna, odesłanie, nakaz oceniania, ocena sytuacyjna
Język artykułu: polski
Opublikowano: Numer 3(36)/2023, s. 66-77.
DOI: https://doi.org/10.36280/AFPiFS.2023.3.66
Ściągnij plik: Download Liczba ściągnięć: 118
Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.