Celem „Archiwum” jest publikowanie oryginalnych i aktualnych wyników badań, tworzenie forum dyskusji naukowej, a także upowszechnianie nauki w duchu jej społecznej odpowiedzialności.
Zakres tematyczny „Archiwum” obejmuje różnorodne formy ogólnej refleksji nad prawem i jego otoczeniem, w tym przede wszystkim teorię i filozofię prawa, filozofię społeczną, filozofię polityczną oraz socjologię prawa. Możliwe jest publikowanie artykułów przynależących do szczegółowych nauk prawnych ze względu na ich przedmiot, o ile zawierają istotny wkład do teorii i filozofii prawa lub innych wspomnianych subdyscyplin lub wykorzystują ich metodologię.
„Archiwum” publikuje artykuły naukowe i inne teksty przede wszystkim z dyscyplin: nauki prawne i filozofia. Na ministerialnej liście czasopism punktowanych „Archiwum” jest ponadto przyporządkowane do następujących dyscyplin: stosunki międzynarodowe, nauki o rodzinie, etnologia i antropologia kulturowa, polonistyka.
„Archiwum” jest otwarte na różnorodne nurty, szkoły, perspektywy i metody badawcze zarówno o tradycyjnym i ugruntowanym charakterze, jak i prezentującym podejście nowatorskie.
W „Archiwum” publikowane są przede wszystkim oryginalne artykuły naukowe zawierające aktualne wyniki badań prowadzonych w zakresie tematycznym czasopisma. Ponadto możliwa jest publikacja tekstów przeglądowych, tłumaczeń, recenzji, polemik oraz sprawozdań. Na temat kryteriów kwalifikacji poszczególnych rodzajów tekstów do publikacji można przeczytać na naszej stronie internetowej.
Możliwe jest wydawanie numerów tematycznych „Archiwum”, w których wszystkie lub istotna większość artykułów skoncentrowana jest wokół tylko jednego lub grupy powiązanych problemów badawczych lub wówczas, gdy publikowane wyniki badań wykorzystują tę samą metodologię. Numery tematyczne mogą być wydawane z inicjatywy Redakcji lub poszczególnych Autorów. W przypadku takich numerów Redakcja wyznacza Redaktora lub Redaktorów danego numeru przede wszystkim spoza swojego składu.
Języki publikacyjne „Archiwum” to polski i angielski.